The Performance Excellence NW Community

“There are no secrets to success. It is the result of preparation, hard work, and learning from failure.”
– Colin Powell

The Performance Excellence NW Community includes a dedicated team of volunteers led by the Board of Directors. We are extremely grateful to the business professionals who serve as our Board of Directors, on the Panel of Judges, Examiners, Mentors, and Volunteers.

Board of Directors

BoD Name Title Profession Postion
Deborah Ameen Board Member National Baldrige Examiner (Alumni)
Linda S. Barnes, MHA RAC Board Member PENW Baldrige Examiner
Jeff Cook Secretary PENW Examiner
Joni Dixon, MT (ASCP) MBA President National Baldrige Examiner
Margaret Dorchester Board Member National Baldrige Examiner (Alumni)
Diane L. Springer Board Member National Baldrige Examiner (Alumni) and Judge,PENW Examiner Training Instructor
Bruce Requa Treasurer National Baldrige Examiner (Alumni)
BoD Name Title Profession Postion

Board of Directors

BoD Name Title Profession Postion
Deborah Ameen Board Member National Baldrige Examiner (Alumni)
Linda S. Barnes, MHA RAC Board Member PENW Baldrige Examiner
Jeff Cook Secretary PENW Examiner
Joni Dixon, MT (ASCP) MBA President National Baldrige Examiner
Margaret Dorchester Board Member National Baldrige Examiner (Alumni)
Diane L. Springer Board Member National Baldrige Examiner (Alumni) and Judge,PENW Examiner Training Instructor
Bruce Requa Treasurer National Baldrige Examiner (Alumni)
BoD Name Title Profession Postion

Judges

Judges Name Title Position
Margaret Dorchester Chair Senior Judge
Jere G. Hawn Judge
Pat Lapekas Senior Judge
Brice Montgomery Vice Chair Senior Judge
John Shoemaker, PhD Secretary
Tedd Snyder Senior Judge
Georgann Taylor Judge
Bryan Zak Judge
Judges Name Title Position

Judges

Judges Name Title Position
Margaret Dorchester Chair Senior Judge
Jere G. Hawn Judge
Pat Lapekas Senior Judge
Brice Montgomery Vice Chair Senior Judge
John Shoemaker, PhD Secretary
Tedd Snyder Senior Judge
Georgann Taylor Judge
Bryan Zak Judge
Judges Name Title Position

Judges mobile

Judges Names Position Title
Senior Judge Chair
Judge
Senior Judge
Senior Judge Vice Chair
Secretary
Senior Judge
Judge
Judge
Judges Names Position Title

Mentors

Mentors

2017-18 Board of Examiners

First Name Last Name Organization
Caitlyn Ausink Virginia Mason Memorial Hospital
Christopher Ayers Share & Care House
Melissa Blankenship Unemployed
Siri Bliesner Hopelink
Eileen Branscome Mason General Hospital & Family of Clinics
Jeff Cook Bloodworks NW
Doug Croft St. Luke's Health System
Colin Daniels Madigan Army Medical Center
Margaret Dorchester Dorchester Consulting
Carrie Gotch Bloodworks NW
Juilan Graef Hopelink
Billy Hamilton-Vail St. Luke's Health System
Kriscinda Hansen Office of Insurance Commissioner
Krispen Hartung St. Luke's Health System
Rihana Hartung St. Luke's Health System
Sandra Hata Bloodworks NW
Thomas Hauer Yellowhawk Tribal Health Center
Jonathan Hoskins King County - DCHS
Anne Jensen St. Luke's Health System
Mark Jones The Synyata Group
Marianne Klass Swedish Medical Center
Paulina Kura Pierce County Human Services
Dominique Lopez-Stickney Moda Health
Denise Martel Sound Family Medicine
Annette Monterrubio St. Luke's Health System
Paola Noel Hopelink
Kola Ogunrinola St. Luke's Health System
Byron Olson City of Walla Walla
Elizabeth Paruchuru Hopelink
Jessica Piper St. Luke's Health System
Amber Pittmon Virginia Mason Memorial Hospital
Collette Rice Share & Care House
Deborah Roslan Bloodworks NW
Deborah Sanchez Asante Rogue Regional Medical Center
Bruce Saunders Mason General Hospital & Family of Clinics
Allison Sesnon St. Luke's Health System
Michael Shakespeare St. Luke's Health System
Jill Stanton Housing Authority of the city of Everett
Marek Sturek Yakima Valley Farm Workers Clinic
Christopher D. Voelker Regional Training Institute
Steve Yago Housing Authority of the city of Everett
Bryan Zak University of Alaska
First Name Last Name Organization

2017-18 Board of Examiners

First Name Last Name Organization
Caitlyn Ausink Virginia Mason Memorial Hospital
Christopher Ayers Share & Care House
Melissa Blankenship Unemployed
Siri Bliesner Hopelink
Eileen Branscome Mason General Hospital & Family of Clinics
Jeff Cook Bloodworks NW
Doug Croft St. Luke's Health System
Colin Daniels Madigan Army Medical Center
Margaret Dorchester Dorchester Consulting
Carrie Gotch Bloodworks NW
Juilan Graef Hopelink
Billy Hamilton-Vail St. Luke's Health System
Kriscinda Hansen Office of Insurance Commissioner
Krispen Hartung St. Luke's Health System
Rihana Hartung St. Luke's Health System
Sandra Hata Bloodworks NW
Thomas Hauer Yellowhawk Tribal Health Center
Jonathan Hoskins King County - DCHS
Anne Jensen St. Luke's Health System
Mark Jones The Synyata Group
Marianne Klass Swedish Medical Center
Paulina Kura Pierce County Human Services
Dominique Lopez-Stickney Moda Health
Denise Martel Sound Family Medicine
Annette Monterrubio St. Luke's Health System
Paola Noel Hopelink
Kola Ogunrinola St. Luke's Health System
Byron Olson City of Walla Walla
Elizabeth Paruchuru Hopelink
Jessica Piper St. Luke's Health System
Amber Pittmon Virginia Mason Memorial Hospital
Collette Rice Share & Care House
Deborah Roslan Bloodworks NW
Deborah Sanchez Asante Rogue Regional Medical Center
Bruce Saunders Mason General Hospital & Family of Clinics
Allison Sesnon St. Luke's Health System
Michael Shakespeare St. Luke's Health System
Jill Stanton Housing Authority of the city of Everett
Marek Sturek Yakima Valley Farm Workers Clinic
Christopher D. Voelker Regional Training Institute
Steve Yago Housing Authority of the city of Everett
Bryan Zak University of Alaska
First Name Last Name Organization

Volunteers

First Name Last Name Institute
Jeff Cook Bloodworks
Doug Croft St. Luke's Health System (ID)
Mary Cronin St. Luke's Health System (ID)
Dan Edds Praxis Solutions (WA)
Kriscinda Hansen Office of Insurance Commissioner (WA)- Score Navigator Administrator
Thom Hauer Yellowhawk Tribal Center
John D. Holbrook Insitu Corp.
Anna Kay Dykes (WA)
Heide Knight Oregon State Hospital
Aisha Krebs Oregon State Hospital
Lloyd E. Lockhart Oregon State Hospital
Micky F. Logan Oregon State Hospital
Donald Lowe Insitu Corp.
Kevin McManus Great Systems- Instructor
Doug Nelson ASQ (OR) - Events and Symposium
Dana Panteleeff Bloodworks
Victor H. Steffen Oregon State Hospital
Deborah Sanchez Asante
Carl Watt Insitu Corp.
Jonathan Wolpert Gritman Medical Center
Theo Yu Consultant
Neng Zipagang Tektronix (OR) - Events and Symposium
First Name Last Name Institute

Volunteers

First Name Last Name Institute
Jeff Cook Bloodworks
Doug Croft St. Luke's Health System (ID)
Mary Cronin St. Luke's Health System (ID)
Dan Edds Praxis Solutions (WA)
Kriscinda Hansen Office of Insurance Commissioner (WA)- Score Navigator Administrator
Thom Hauer Yellowhawk Tribal Center
John D. Holbrook Insitu Corp.
Anna Kay Dykes (WA)
Heide Knight Oregon State Hospital
Aisha Krebs Oregon State Hospital
Lloyd E. Lockhart Oregon State Hospital
Micky F. Logan Oregon State Hospital
Donald Lowe Insitu Corp.
Kevin McManus Great Systems- Instructor
Doug Nelson ASQ (OR) - Events and Symposium
Dana Panteleeff Bloodworks
Victor H. Steffen Oregon State Hospital
Deborah Sanchez Asante
Carl Watt Insitu Corp.
Jonathan Wolpert Gritman Medical Center
Theo Yu Consultant
Neng Zipagang Tektronix (OR) - Events and Symposium
First Name Last Name Institute